2015. március 23., hétfő

A napra lehet nézni...

Nemrég nem kisebb csillagászati eseménynek lehettünk szemtanúi, mint egy Magyarországról is jól megfigyelhető részleges napfogyatkozás, mely mellé - nem kis örömömre - felhőktől teljesen menetes idő is társult. Szóval nem is volt más hátra, mint egy megfelelő helyet találni, és élvezni a természet három órás előadását.

A Napba nézni veszélyes, súlyos látáskárosodást, vagy vakságot okozhat! Mindig használjunk védőszemüveget vagy hegesztőüveget!

Helyszínnek a Debreceni Egyetem Botanikus kertjét választottam, a bejárattól nem messze felállítottam a fényképezőgépet, melyen egy 250 mm-es optika előtt egy kis darab napszűrő fólia volt (köszönet érte Dr. Fazekas Zsoltnak). Emellett felszerelkeztem még az 1999-es napfogyatkozásról megmaradt védőszemüveggel is.
Nap fotózására is alkalmassá tett fényképezőgép.
 Napvédő fólia nélkül károsodhat a fényképezőgép!
A napszűrő fólián keresztül nagyon kényelmesen lehet fotózni a napot, és nem kell attól tartani, hogy a fényképezőgép szenzora porrá ég fotózás közben, vagy az ember megvakul, miközben a keresőben kukkolva megpróbálja élesre állítani naprendszerünk csillagát. Ha az ember felállította a megfigyelő berendezését, nincs is más dolga mint várni. Debrecenben az első kontaktust 9:43-ra számolták. Első kontaktusnak hívjuk, amikor a Hold elkezdi takarni a napot.

Nem sokkal az első kontaktus után.
 A maximum 10:52-kor volt, ekkor a Hold a Nap kb. 60 %-át elfedte. Nem volt teljesen sötét, de érzékelhetően sötétebb volt (hasonlóan, mint fátyolfelhős időben, csak itt most tiszta volt az ég). Egyesek szerint a levegő is lehűlt.
A maximum közelében.
Az égi csoda nem sokkal dél után ért véget. A negyedik kontaktusra 12:03-kor került sor, ekkor hagyta el a Hold a napkorongot.
Nem sokkal az utolsó kontaktus előtt.
Számos fotót készítettem a napfogyatkozás során. Ezeket utólag időjelzéssel láttam el és összefűztem. Természetesen nem egy profi csillagászati videó, de nagyon szépen látszik rajta a Hold útja a nap előtt.
Az összefűzött felvételek szépen mutatják a Hold mozgását a
Nap előtt.
A napfogyatkozás idején sokan sétáltak a kertben és számos látogató kölcsön is kérte a szemüveget, hogy belenézhessen a napba. Amellett, hogy a szemüveget használták, dr. Nánási Péter kollégámmal egy zseniálprimitív módszert is mutattunk az érdeklődőknek. Ha egy lapra egy apró lyukat szúrunk, és azt egy másik lap és a Nap közé tartjuk, akkor a lyukon keresztül a második lapra fog vetülni a Nap képe. Ezt a módszert alkalmazzák a lyukkamerákban is. A keletkező kép fordított állású tükörkép.
Apró lyukon keresztül jól megfigyelhető a
Nap papírra vetett képe
Számos lyukon számos "Napsarló" képe.

A napfogyatkozás során számos kollégával és látogatóval együtt figyeltük, hogyan fogy el,  majd hízik meg újra a Nap, és mindannyian remekül szórakoztunk.
Napfogyatkozás megfigyelése lyukas papíron keresztül.
A következő megfigyelésre érdemes, Magyarországról is látható részleges napfogyatkozásra 2022-ig kell várnunk, a következő teljes napfogyatkozást pedig 2081 szeptember 2-án figyelhetjük meg Magyarország délnyugati régiójában. Addig be kell érnünk az éjszakai égbolt csodáival.