2013. július 15., hétfő

Gerincesek? Hosszúgerincesek!

Nemrégiben szó érte a ház elejét, hogy mindig csak gerinctelenekről írok, és teszek fel képeket. Teljesen jogos volt a "vád", de a védelmemre legyen mondva, hogy a gerincesek fényképezése a gerinctelenekéhez képest jóval nehezebb, és a gerinctelenek mind faj-, szín-, illetve  formagazdagságban felülmúlják a gerinceseket. Na, de ezzel nem szeretném azt mondani, hogy nem lehet gerinceseket találni és fényképezni a természetben, egyszerűen nehezebb, és régebbi képeim között én is találtam nem egy látványos, és bemutatásra váró állatot. Lássunk most a hüllők közül néhányat, amelyek, hogy úgy mondjam, nincsenek híján gerincnek.

Erdei sikló (Zamenis longissimus, korábban Elaphe longissima)
Erdei sikló (Zamenis longissimus, korábban Elaphe longissima)
Az első bemutatandó állattal való találkozásom meghatározó élmény volt. Tavaly feleségemmel túráztunk a Visegrádi-hegységben, amikor egy méretes kígyót pillantott meg az ösvény mellett az avarban. A durván másfél méteres állat egy erdei sikló (Zamenis longissimus, korábban Elaphe longissima) volt. Amint észrevette, hogy rá figyelünk, gyorsan iszkolni kezdett, és amikor farkánál foga kicsit visszahúztam, hogy lefotózzam, nemtetszésének hangos sziszegéssel adott hangot (megjegyzem egy másfél méteres silótól ez elég rémisztően hat). Természetesen a fényképezés után ő is és mi is továbbálltunk. Az erdei sikló Magyarországon védett, eszmei értéke 50.000 Ft. 


Vízisikló (Natrix natrix)
Vízisikló (Natrix natrix)
Nyaranta általában eltöltök néhány napot az Ipoly mellett, ekkor rendszeresen összefutok frissen kikelt vízisiklókkal (Natrix natrix). Imádni való apróságok, még nincsenek tíz centisek sem, de a felnőttek minden jellemzőjét viselik már, így a fajra jellemző félhold alakú foltot a fejük mögött. Mint az összes kétéltű Magyarországon, ő is védett, eszmei értéke 25.000 Ft. 


Fürge gyík (Lacerta agilis)
És ha már hüllők, akkor következzen az a képviselőjük, mellyel csaknem mindenki találkozhat a réteken. A fürge gyík (Lacerta agilis) méltán rászolgált a nevére, de minden lelkes természetjáró megtalálja a módját, hogy lencsevégre kapja. Nekem a debreceni Vekeri-tó mellett sikerült ezt a felvételt készítenem. Bár igen elterjedt a faj, védett. Eszmei értéke 10.000 Ft.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése