2014. január 6., hétfő

Mennyire is él a Tisza-tó: Tisza-tavi Ökocentrum II.

A Mennyire is él a Tisza-tó: Tisza-tavi Ökocentrum I. bejegyzésemben megismerkedhettetek azokkal a növényekkel, melyekkel nyár végén találkozhatunk a Tisza-tavon. Most ideje, hogy megosszam veletek azokat a felvételeket, melyeket a Tisza-tó állatvilágáról készítettem. Természetesen csak a teljesség igénye nélkül szemezgetek, hiszen az a néhány nap, amit a tónál töltöttem, igencsak kevés, hogy felkutassuk azt a számtalan csodálatos fajt, mely a Tisza-tó és környékén fellelhető.

A Tisza-tó madarai
Dankasirályok (Larus ridibundus) és egy küszvágó csér (Sterna hirundo) pihennek egy kiálló ágon
Felszálló sárgalábú sirály (Larus michahellis)
Ágon pihenő kárókatona (Phalacrocorax carbo)
Kárókatona portré (Phalacrocorax carbo)
Pihenő fehér gólyák (Ciconia ciconia)
A Tisza-tó gazdag madárvilággal büszkélkedhet. Ha a környékén jár valaki, biztosan összetalálkozik néhány dankasirállyal (Larus ridibundus). Igen gyakoriak tavaink, folyóink környékén, nászidőszakban a hímeket könnyen felismerhetjük barna fejükről, egyébként alapszínük fehér. Magyarországon védettek, eszmei értékük 50 000 Ft.
Megfigyelhető még a tavon a sárgalábú sirály (Larus michahellis) is, mely Magyarországon elterjedt sirályfaj.
A küszvágó csérek (Sterna hirundo) a dankasirályoknál kisebb madarak. Testük szürkésfehér, fejük búbja fekete, villás farkukkal jól kormányoznak, röptük elegáns. Magyarországon fokozottan védettek, eszmei értékük 100 000 Ft.
A nagy kárókatona vagy kormorán (Phalacrocorax carbo) igen nagy testű madár. Testtömege elérheti a három kilogrammot, szárnyfesztávolsága pedig a másfél métert. Halászati módja érdekes, mert a legtöbb vízimadártól eltérően nem zsírozza tollait, hanem halászat során csaknem teljesen átáztatja azt, hogy mélyebbre merülhessen, így miután végzett, igen sokáig szárítja tollruháját, széttárt szárnyakkal a napon, mielőtt újra szárnyra kaphatna. A kárókatona Magyarországon védett, eszmei értéke 1000 Ft.
Egy másik igen szép nagytestű madarunk a fehér gólya (Ciconia ciconia). Gázlómadárként a sekélyebb vizeket kedveli, de gyakran találjuk szántók, legelők környékén, ahol hüllőkre, kétéltűekre, rágcsálókra és rovarokra vadászik. Ez a közismert madár fokozottan védett, eszmei értéke 100 000 Ft.



Szitakötők
Gyakori szitakötő (Sympetrum striolatum)
Nádi acsa (Aeshna mixta)
Levedlett lárvabőr
Mint minden élő víz közlében, itt is számos szitakötővel találkozhatunk. Már akkor is nyilvánvaló a jelenlétük, amikor még nem látjuk ezeket a röpködő kis vadászokat, hiszen a víz felett néhány centivel, a vízinövények szárán több levedlett lárvabőrt lehetett látni. Két szép szitakötőt sikerült lencsevégre kapnom, az egyik a gyakori szitakötő (Sympetrum striolatum), a másik pedig a hatalmas, akár hat centiméteres testhosszt is elérő nádi acsa (Aeshna mixta). A szitakötőfajok azonosításához köszönet Szalay Petrának.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése