2013. június 16., vasárnap

Tölcsérpókok itt és ott...

A minap a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében sétálgattam, hátha lencsevégre kapok egy-két érdekes dolgot, amikor észrevettem, hogy egész szép kis tömegben lehet tölcsérpókokat találni a bokrok között, sőt gyakorlatilag minden életstádiumban képviseltették magukat.

A frissen kelt pókok egy ideig együtt maradnak, majd kirajzanak a hálóból.
Találtam egy nemrég kikelt petecsomót, mely hemzsegett az apróságoktól. Bár teljes biztonsággal nem tudtam beazonosítani, mivel az illó tölcsérpókok (Agelena labyrinthica) közvetlen szomszédságában voltak, így úgy hiszem elég nagy valószínűséggel állítható, hogy hozzájuk tartoznak (persze ha bárki biztosabbat tud, akkor kérem jelezze).

A fiatal példányok színe még nem hasonlít a felnőttekére.
Nem sokkal odébb egy fiatal példányra bukkantam. Ő persze már magányosan, saját szövésű kis tölcsérhálójában élt. Méreteiben még messze elmaradt a kifejlett példányoktól, színei sem fejlődtek még ki, de hálója már teljesen olyan volt, mint a kifejlett példányokéi, leszámítva azt, hogy kisebb volt azoknál.
Kifejlett illó tölcsérpók (Agelena labyrinthica).
Szemtől szembe az illó tölcsérpókkal (Agelena labyrinthica).
A felnőtt példányok könnyen felismerhetők, fejtorukon és potrohukon lévő mintázatokról. Fejtorukon barna, előre szűkülő, hosszanti sávot visel, potrohukon a barna sávot pedig a potroh világosabb alapszínével megegyező hosszanti sávozás mintázza. Potroha végén jól megfigyelhetők nagy szövőszemölcsei.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése