2013. július 23., kedd

Mókuska, mókuska...

Ma a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében sétáltam, amikor egy mogyoróbokorból neszezést hallottam, majd később meg is láttam, hogy egy mókus lakmározik az éppen érő mogyoróból. 
Európai mókus (Sciurus vulgaris)
Európai mókus (Sciurus vulgaris)
Mivel a városi mókusok már jól megszokták az ember közelségét, egészen közel engedett magához, persze azért tartotta a távolságot, amint túl közel kerültem hozzá, odébbállt. Egyébként étrendjét tekintve a mókus nem túl válogatós, nemcsak a makkot, mogyorót, de a gombát, tojást és a madárfiókát is elfogyasztja.  Emellett bizarr vagy sem, a mókus, az ürgéhez hasonlóan, ember számára is fogyasztható (persze ott, ahol nem védett).  Magyarországon szerencsére közönséges, de védett. Eszmei értéke 25000 Ft. 

2013. július 20., szombat

A színváltós pók

Napsütötte réteken gyakran találkozhatunk karolópókokkal a virágokon. Változatos formájuk és színük miatt gyakran gondolhatunk arra, hogy különböző fajhoz tartoznak, de ez csalóka lehet: a viráglakó karolópók (Misumena vatia) kiválóan alkalmazkodik az általa lakott virág színéhez. 
Sárga viráglakó karolópók (Misumena vatia)
Fiatal viráglakó karolópók (Misumena vatia), mely még fehér, de a potrohán lévő halványsárga vonalak arról árulkodnak, hogy már elkezdte a sárga pigment termelését.
Ez a pók általában sárga vagy fehér színű, attól függően, hogy milyen színű virágon lakik, sőt, ha a szükség úgy hozza, színt is vált. Az eredetileg fehér színű pókok képesek sárga színű festékanyagok (pigmentek) termelésére, így 10-25 nap alatt képesek teljesen besárgulni. A sárga pókok gyorsabban váltanak színt, mivel ekkor a sárga színanyagot tartalmazó mirigyek mélyebbre süllyednek a pók bőrében, így egy ilyen pók egy szűk hét alatt kifehéredik.
A fotók 2012 nyarán készültek, Balassagyarmat mellett.

2013. július 15., hétfő

Gerincesek? Hosszúgerincesek!

Nemrégiben szó érte a ház elejét, hogy mindig csak gerinctelenekről írok, és teszek fel képeket. Teljesen jogos volt a "vád", de a védelmemre legyen mondva, hogy a gerincesek fényképezése a gerinctelenekéhez képest jóval nehezebb, és a gerinctelenek mind faj-, szín-, illetve  formagazdagságban felülmúlják a gerinceseket. Na, de ezzel nem szeretném azt mondani, hogy nem lehet gerinceseket találni és fényképezni a természetben, egyszerűen nehezebb, és régebbi képeim között én is találtam nem egy látványos, és bemutatásra váró állatot. Lássunk most a hüllők közül néhányat, amelyek, hogy úgy mondjam, nincsenek híján gerincnek.

Erdei sikló (Zamenis longissimus, korábban Elaphe longissima)
Erdei sikló (Zamenis longissimus, korábban Elaphe longissima)
Az első bemutatandó állattal való találkozásom meghatározó élmény volt. Tavaly feleségemmel túráztunk a Visegrádi-hegységben, amikor egy méretes kígyót pillantott meg az ösvény mellett az avarban. A durván másfél méteres állat egy erdei sikló (Zamenis longissimus, korábban Elaphe longissima) volt. Amint észrevette, hogy rá figyelünk, gyorsan iszkolni kezdett, és amikor farkánál foga kicsit visszahúztam, hogy lefotózzam, nemtetszésének hangos sziszegéssel adott hangot (megjegyzem egy másfél méteres silótól ez elég rémisztően hat). Természetesen a fényképezés után ő is és mi is továbbálltunk. Az erdei sikló Magyarországon védett, eszmei értéke 50.000 Ft. 


Vízisikló (Natrix natrix)
Vízisikló (Natrix natrix)
Nyaranta általában eltöltök néhány napot az Ipoly mellett, ekkor rendszeresen összefutok frissen kikelt vízisiklókkal (Natrix natrix). Imádni való apróságok, még nincsenek tíz centisek sem, de a felnőttek minden jellemzőjét viselik már, így a fajra jellemző félhold alakú foltot a fejük mögött. Mint az összes kétéltű Magyarországon, ő is védett, eszmei értéke 25.000 Ft. 


Fürge gyík (Lacerta agilis)
És ha már hüllők, akkor következzen az a képviselőjük, mellyel csaknem mindenki találkozhat a réteken. A fürge gyík (Lacerta agilis) méltán rászolgált a nevére, de minden lelkes természetjáró megtalálja a módját, hogy lencsevégre kapja. Nekem a debreceni Vekeri-tó mellett sikerült ezt a felvételt készítenem. Bár igen elterjedt a faj, védett. Eszmei értéke 10.000 Ft.

2013. július 7., vasárnap

Pitvicei-tavak: Soklábúak a turistaút szélén

A Plitvicei Nemzeti Park a Dinári-hegység központi övezetében, a Magas-Karszt vonulatában, az 1640 m magas Pljesevica és az 1280 m-es Kis-Kapela mészkőszirtjei közé ékelődik, és mint karsztvidék és nemzeti park, sok csodás élőlénynek ad otthont. 
Sajnos a parkra oly jellemző állatokkal, mint a foltos szalamandra, az alpesi gőte és a lábatlan gyík, az időjárás és a tömeg miatt nem találkozhattunk, de szép számmal láttunk kisebb, érdekes élőlényeket.

Erdei busalepke (Ochlodes venatus)
Erdei busalepke (Ochlodes venatus)
Elég hűvösen indult a napunk, és a délelőtt folyamán sem lett kánikulai forróság, így az útszéli cserjéken szép számban találtunk erdei busalepkéket (Ochlodes venatus) sütkérezni. Mivel elég hűvös volt, nem szívesen mozdultak, így meglehetősen könnyű volt őket fényképezni.

Hegyi zugpók (Malthonica ferruginea)
A pókok közül három fajjal is találkoztunk (na jó, sokkal többel találkoztunk, de hármat sikerült lencsevégre kapnom). Az első ezek közül a hegyi zugpók (Malthonica ferruginea), mely mind megjelenésében, mind életmódjában igen hasonlít a már bemutatott illó tölcsérpókra, bár mintázatában és élőhelyében eltér. Feltűnő nagy méretű pókok, sziklarepedésekbe, kiszögellésekbe készítik hálójukat, melynek tölcséréből lesnek áldozatukra. Egyébként a hegyi zugpók a Kárpát-medence legnagyobb zugpókja.
Bokor vitorláspók (Frontinellina frutetorum)
A bokor vitorláspók (Frontinellina frutetorum) könnyen felismerhető a potrohán lévő mintázatról, emellett a családra jellemző pókhálóról: a hálót vízszintesen feszíti ki, melybe a zsákmány a felette kifeszített néhány függőleges szálban elakadva esik bele.
Mitostoma chrysomelas
A Mitostoma chrysomelas kaszáspók az avarban él. Igen kistestű állat, csupán 2-3 mm hosszú (lábak nélkül). Méretes csáprágói a zsákmány megragadásában segítik.

Egy Ephemeridae családba tartozó kérész
Egy Ephemeridae családba tartozó kérész
A kérészek imágói (a kifejlett, ivarérett rovar) rövid ideig élnek. Egy árva példányt sikerült találnunk, ahogy egy sás levelén pihent. Nászuk általában alkonyatkor vagy pirkadatkor zajlik, feltehetően ez a példány is a rajzásra várt.

Szerecsenormányos (Liparus dirus)
Az ösvény mellett az avarban bukkantunk egy igen futurisztikus kinézetű ormányosbogárra, a szerecsenormányosra (Liparus dirus).

Egy lószúnyog (Tipulidae család)
A lószúnyogok (Tipulidae család) a csípőszúnyogoknál jóval nagyobb méretű szúnyogok, és teljesen ártalmatlanok, növényi nedvekkel és nektárral táplálkoznak.

Vedlés közben beszorult és elpusztult szitakötő
Az egyik sziklakiszögellésben egy érdekes dologra bukkantam. A szitakötő lárvái az utolsó vedlés előtt kimásznak a vízből, és egy magasabb részt keresnek, ahol levedlik lárvabőrüket, és a már kifejlett szitakötő bújik elő. Nagyon úgy tetszett, hogy ennek a példánynak nem volt szerencséje, nem sikerült kibújnia lárvabőréből, és elpusztult.

2013. július 6., szombat

Földi édenkert: a Plitvicei-tavak

A Gavanovac és a Milanovac tavak látképe
A hétvégén Horvátországban kirándultunk, pontosabban meglátogattuk a Plitvicei-tavak Nemzeti Parkot, melyet tizennyolc tava és több, mint száz vízesése Európa egyik legszebb és leglátványosabb parkjává teszi. Fogadjátok hát élménybeszámolómat, és emellett szeretnék Nektek átadni valamit az általam látottakból, szóval jó néhány fényképet is láthattok majd.

A nemzeti parkot kb. 7 órányi buszozás után értük el (Budapestről indultunk), reggel fél hétre értünk oda, és szembesülnünk kellett vele, hogy az időjárás nem túl kegyes hozzánk, ugyanis esett az eső.
Az első kétségbeesés után következett a reménykedés ideje, még másfél óra van a nyitásig, addig sok minden történhet. Mire nyitott a park, az eső alábbhagyott, majd egy fél óra múlva teljesen el is állt, bár az idő szomorkás maradt, de eső nélkül megúsztuk az egész kirándulást.

View Plitvicei-tavak in a larger map
A parkban bajárt utunk: zölddel jelöltem, amit gyalogosan (10,62 km), kékkel, amit hajóval (1,81 km), és pirossal amit kisvasúttal (6,4 km) tettünk meg.
Ez a park kissé más volt, mint a Magyarországiak. Itthon ugyebár vesszük a térképet, kinézzük a kék, piros vagy zöld turista-utat, és már mehetünk is. Na, a Plitvicei-tavaknál nem így van. A turista-utak szigorúan ki vannak jelölve, és nem szabad (nem is nagyon lehet) letérni róluk, sőt, már az elején érdemes eldönteni, hogy melyik utat választjuk (ezek betűkkel vannak jelölve A-tól K-ig, van olyan, amit két óra alatt végig lehet járni, a leghosszabb út 6-8 órás), mi a C jelűt választottuk, ami az első bejárattól elérhető második leghosszabb túra.
Ahogy beléptünk a parkba (mi az egyes számú bejáraton mentünk be), azonnal szemünk elé tárult a  karszthegységből a Korana folyó által kivágott völgy, melyben szép kilátás nyílik a legmélyebben elterülő tavakra, és velünk szemben láthatjuk a park legmagasabb, hetven méteres vízesését, a Veliki Slap-ot. Ahhoz, hogy le tudjunk menni a völgybe, először le kellett ereszkednünk olyan 507 m-re (a bejárat 551 m-ren van). Gyakorlatilag ez a völgy legmélyebb pontja, ezután már csak felfele haladtunk. A turistaút ritkán halad szárazföldön, legtöbbször fából készült pallókon mentünk, így lehetőségünk volt az alsó tórendszer számtalan, szebbnél szebb vízesését egészen közelről megcsodálni. Gyalogosan haladtunk a park legnagyobb taváig, a  Kozjak tóig, mely már a felső tavakhoz tartozik. Innen hajó vitt át a szembe partra., ahonnan ismét számos zúgóval és vízeséssel tarkított palló-ösvény vezetett a felső kis tavakon keresztül.  Utunk a park legdélibb pontján ért véget, itt felszálltunk a kisvasútra, mely visszavitt bennünket a felső tavakhoz. Ez a park egyik legmagasabb pontja, 662 méteren fekszik, így a víz dél felől északra haladva körülbelül 150 métert esik. A kisvasút végállomásától egy rövid séta volt már csak a bejárat, majd ezernyi csodás látvánnyal és egy óriási élménnyel gazdagodva hagyhattuk el a park területét. 
A legnagyobb vízesés, a Veliki Slap
Úgy gondolom, a Plitvicei-tavakat minden természet-kedvelőnek látni kell. Nem véletlen, hogy a CNN a világ harmadik legszebb vízesésévé választotta. Egyetlen egy dolog nem tetszett a parkban: a tömeg. Csodálatos táj, kiváló infrastruktúra, természetesen emberek százait vonzza, és mivel mi szombaton látogattuk meg a parkot, így ez hatványozottan jelentkezett. Ennek ellenére szerencsére a park igen tiszta, nem láttam komolyabb szemetelést, még a hajó és a kisvonat megállóiban sem, itt egyébként rendszerint ajándékbolt és étterem vagy falatozó várja a turistát. Sajnos a tömeg miatt a park gazdag állatvilága is inkább a sűrűben keres menedéket, így az ösvények mentén csak kisebb állatokra bukkanhatunk, ettől függetlenül szép számmal láthat a turista csodás növényeket és állatokat, de ez legyen egy következő bejegyzés témája. Azt hiszem, éppen eleget beszéltem a parkról, itt az ideje, hogy a képek beszéljenek most már helyettem.
A parkban sokszor pallókon közlekedhetünk
Sokan látogatják a parkot, főleg hétvégén.